top of page

W Baninie ku czci ks. H. Jastaka - Kaszubskiego Króla


Inicjatywa ogłoszenia bieżącego roku Rokiem Ks. Prał. Hilarego Jastaka wypłynęła z oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Do tego pomysłu włączyły się także party w Gdyni, Kolbudach i Żukowie. Ten wspólny wniosek zakłada także propozycję patronatu na kolejny rok postaci Karola Kreffta, działacza i intelektualisty kaszubskiego, również zwanego Kaszubskim Królem.

Nic dziwnego, że w Baninie podjęto też myśl odprawienia uroczystej mszy w intencji patrona roku. Odbyła się 7 lipca, przed ceremonią odsłonięcia nowej tablicy o historii banińskich dworów i kościoła oraz Festynem Kultury Kaszubskiej. Mszę odprawili znani kapłani z Kaszub, ks. Bartłomiej Wittbrodt – miejscowy wikariusz oraz ks. Krzysztof Tusk, członek Komisji Kościelnej przy ZKP. Towarzyszył im także proboszcz baniński, ks. Jan Kucharski. Oprawę liturgiczną przygotowali po kaszubsku młodzi z „Cassubii”. Lekcje odczytali Krzysztof Patok i Gracjan Fopke, modlitwy zaś Piotr Ceynowa.

- Ks. Hilary Jastak urodził się 110 lat temu w Kościerzynie. Wybudował okazałą świątynię w Gdyni. Był niezłomnym kapłanem „Solidarności”. Jego dokonania miały wielki wpływ na bieg historii w naszym całym kraju. Został honorowym obywatelem zarówno Gdyni, jak i Kościerzyny – mówił na wstępie do mszy ks. Bartłomiej Wittbrodt.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Zarządu Głównego ZKP oraz oddziałów z Pruszcza Gdańskiego, Gdyni, Banina i Lini.

- Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tym wartościowym i ubogacającym wydarzeniu – komentowała po wydarzeniu Kamila Soroko, nauczycielka kaszubskiego z Lini, obecna w poczcie sztandarowym. Stwierdziła ponadto, że: - To co się działo w Baninie to temat na całą książkę albo i dwie.

Wielkim dziełem podjętym przez ks. Jastaka pod koniec jego życia było powołanie Fundacji Pomocy Stypendialnej dla Kształcącej się Młodzieży z Kaszub. To właśnie dawni stypendyści pragnęli za sprawę tej mszy ponownie wyrazić wdzięczność za wielką pomoc otrzymaną przed około trzydziestu laty. Wśród nich jest była prezes ZKP w Baninie, Elżbieta Pryczkowska oraz jej dwie siostry Lucyna Reiter-Szczygieł i Katarzyna Recław, obecne w poczcie sztandarowym ZG ZKP. W tym gronie był też prof. Tomasz Sobisz, wybitny rzeźbiarz z Kaszub, dziekan Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych, który duchowo łączył się z uczestnikami wydarzenia, jak i wielu innych zasłużonych – także dla Kaszub – postaci. (jd)







Comments


bottom of page