top of page

Skarby ukryte w Jantarowej Ziemi na festynie w Baninie

Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie skupił w sobie mnóstwo elementów kulturowych. Niewątpliwie jego szczególną cechą jest dowartościowanie działalności na wszelkich płaszczyznach młodych Kaszubów.

- Dziękuję całemu partowi ZKP Banino za ciepłe i pełne życzliwości serca i uczynki. Będę pamiętała na długo to spotkanie z moimi przyjaciółmi, a Banino kojarzyć mi się będzie jako miejsce sprzyjające rozwojowi młodych poetów / artystów. Bóg zapłac wiele razë – napisała na swoim profilu fb młoda poetka kaszubska Małgorzata Wątor z Gdańska.

Na pewno jej aktywność twórcza predestynuje ją do bycia kandydatem do nagrody „Mòtil w Jantarze” w przyszłych latach. Podobnie jak Darię Kaszubowską, która jest literackim objawieniem ostatnich lat, autorką wielu powieści, w tym głośnej w całym kraju siedmiotomowej „Sagi Kaszubskiej”. Jednocześnie jest aktywnym członkiem ZKP w Baninie i klubu „Cassubia”. Obie autorki wraz z powieściopisarką Natalią Przeździk z Krakowa były obecne na festynie, na którym wręczono właśnie drugi w dziejach „Mòtil w Jantarze”.

Jego laureatką została Angelika Szulfer z Banina, od lat promująca Kaszuby w nowoczesnym stylu na ubraniach, obuwiu, torebkach, etc. Prowadzi działalność pod szyldem „Farwa”.

- To jest ogromna radość dla mnie. Po piętnastu latach żmudnej pracy zostałam doceniona tak pięknym wyróżnieniem – nie kryła radości młoda artystka.  

Jantar symbolizuje kaszubską ziemię, zaś motyl jest skarbem w nim ukrytym, który z mozołem, choć skutecznie, rozwija skrzydła. Metafora ta zaczerpnięta jest ze słynnej przedwojennej książki Józefa Kisielewskiego „Ziemia gromadzi prochy”. Autorem nagrody jest wybitny rzeźbiarz z Kaszub, Tomasz Sobisz, autor m.in. pomnika prof. Gerarda Labudy w Luzinie.

Nagrodę w imieniu kapituły wręczał prezes ZKP, Jan Wyrowiński. Przekazał też nowe legitymacje organizacji dla Małgorzaty Grothy oraz małżonków Elżbiety i Romana Patoków. Wraz z burmistrzem Gminy Żukowo Mariolą Zmudzińską wręczono też specjalne wyróżnienia dla Anety Bielewicz i Beaty Brzeskiej, nowych mistrzyń haftu kaszubskiego, laureatek prestiżowych konkursów tej sztuki.

Uhonorowany został także David Shulist z Kanady specjalnym obrazem ilustrującym moment wręczenia Honorowego Obywatelstwa Gminy Lipusz. Tę inicjatywę podjął Marian Gorlikowski. Całość uświetniły piękne występy zespołów „Mùlczi” oraz „Spiéwné kwiôtczi”, a także kapeli „Drësze z Kòscérznë”. (jd)

 

Zdj. Marian Gorlikowski











Comments


bottom of page