W Miszewku zakończył się XII Festiwal Filmów Kaszubskich, na którym zaprezentowano wyłącznie nowe produkcje filmowe o Kaszubach. Odbyły się w tym roku cztery wieczory filmowe, każdy w innej miejscowości Gminy Żukowo; pierwszy w Żukowie, potem w Baninie, Tuchomiu i Miszewku. Spotkania otworzyły „Perły Żukowa i okolic”, a zamknął film „Òdpùstownikòwi” w reżyserii młodego filmowca Piotra Pastalenca z Rębiechowa, który zapowiedział już realizację kolejnego filmu.
- Rozpoczęliśmy już prace nad filmem opartym o prawdziwe wydarzenia z czasu II wojny światowej. Akcja będzie się działa w okolicach Męcikału. Tam zbudowaliśmy już bunkier – zapowiedział Piotr Pastalenc, autor prezentowanego filmu o pielgrzymowaniu na Kaszubach.
Jego film, oparty w głównej mierze na chwaszczyńsko-banińskiej pielgrzymce do sanktuarium sianowskiego, ukazuje bogactwo rytuałów i zwyczajów związanych z pielgrzymkami, zwłaszcza bardzo ciekawy pokłon feretronów, który wzbudza u niektórych obcych zdumienie, a u swoich zachwyt.
– Warto przypomnieć, że błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński był urzeczony pięknem tego obrzędu - podkreślał w filmie ks. diakon Wojciech Zielke.
Ponadto zaprezentowano dwa inne filmy: Jak słała na morzu. O polskości Pomorza” w reżyserii Michała Szymanowicza oraz „Bôtë ju jidą” Eugeniusza Pryczkowskiego. Powstawanie nowych filmów o Kaszubach jest na pewno jednym z największych owoców dwunastu edycji festiwali, które przyciągają zawsze licznych widzów. Co roku pojawiają się także nowi autorzy zainteresowani tą tematyką.
- Jest jeszcze bardzo dużo do pokazania i opisania na temat Kaszub. Dlatego trzeba się cieszyć, że powstają nowe filmy. Możemy być pewni, że nie zabraknie ich na kolejnych festiwalach – zauważył Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Prezes organizacji przybył także, by wręczyć coroczną nagrodę o nazwie „Filmowy Gryf”. W ubiegłych latach otrzymali ją m.in. realizatorzy filmu „Kamerdyner” czy „Droga do morza”. Tym razem kapituła pod przewodnictwem red. Mariusza Szmidki uznała, że na to wyróżnienie zasłużył film dokumentalny „Bôtë ju jidą. Pielgrzymka rybacka” w reżyserii Eugeniusza Pryczkowskiego.
- Kapituła doceniała zarówno bardzo dobry scenariusz filmu osadzony na wielkiej historii i współczesności pielgrzymki morskiej z Półwyspu Helskiego do Pucka, jak i piękne zdjęcia, również wykonane z powietrza – podkreślił przewodniczący kapituły. Wraz z nim filmy oceniali: dr Dariusz Majkowski, Jerzy Stachurski i Piotr Zatoń.
Festiwal Filmów Kaszubskich od kilku lat jest jedną z najważniejszych imprez w okresie letnim, o zasięgu ogólnoregionalnym. Cieszy się zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, członków i działaczy ZKP, a zwłaszcza nauczycieli języka kaszubskiego. Filmy te szybko stają się pomocą dydaktyczną w procesie nauczania tego języka w szkołach. Część z filmów poprzednich edycji jest już dostępna na stronie akademiakaszubska.com . Inne wkrótce tam się pojawią. Strona jest także dziełem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie – głównego organizatora festiwalu filmów. (jd)
留言